wtorek, 31 marca 2015

10 zasad projektowania kuchni

Pan Lewa Rączka w kuchni: 10 podstawowych zasad projektowania.

by Dawid Blackwell

1. Nie utrudniaj dostępu do kuchennego trójkąta. 

 

Kuchenny trójkąt to według specjalistów: zlew, kuchenka i lodówka. Są to miejsca największej aktywności do których powinien być łatwy dostęp jak również do blatu, jako głównego miejsca roboczego.
Suma wszystkich odległości w trójkącie lodówka-zlew-kuchenka powinna być nie mniejsza niż 3 mety i nie większa niż 8 metrów. Gdy odległości będą zbyt małe osoby w kuchni będą sobie wzajemnie przeszkadzać, gdy zbyt duże, przygotowywanie jedzenia będzie bardziej męczące.




by Nancy Hugo

 

 2. Nie marnuj przestrzeni magazynowej

 

W kuchni zazwyczaj mamy dużo rzeczy. Oprócz garnków, talerzy są to również roboty kuchenne, miksery i podobne urządzenia do których powinien być łatwy dostęp. Trudno jest na to wszystko znaleźć miejsce, więc trzeba dokładnie rozplanować przestrzeń kuchenną.

Przy małych kuchniach powinniśmy instalować oprócz dolnych szafek zainstalować dodatkowo drugi rząd szafek wiszących. Należy również zastanowić się nad zaplanowaniem przestrzeni nad lodówką, która może być wykorzystana na rzadziej używane, sezonowe rzeczy.

by Nancy Hugo

3. Nie ignoruj blatu

 

Ważnym jest zaplanowanie w kuchni odpowiedniej ilości blatów. Należy pamiętać, że każda rzecz jaką robimy w kuchni wymaga blatu. Rozwiązaniem może być tutaj stworzenie wyspy.


by Nancy Hugo



by Nancy Hugo

 

4. Odpowiednie oświetlenie w kuchni

 

Przy projektowaniu kuchni nie można pominąć tematu oświetlenia.  Szczególnie przy przygotowywaniu jedzenia potrzebne jest  odpowiednie światło. Należy rozważyć umieszczenie oświetlenia bezpośrednio nad obszarami pracy - blatami. Podobnie jeśli mamy w kuchni wyspę, dobrym pomysłem jest umieszczenie lampy bezpośrednio nad wyspą.

by Nancy Hugo

 

5. W rejonie zlewu, piekarnika, blatu używaj kafelek na ścianach.

 

Użycie kafelek na ścianach w tych rejonach nie jest związane wyłącznie z estetyką. Po prostu przy myciu rozpryskuje się woda, przy smażeniu tłuszcz, podobnie przy pracy przy blacie. Taki brud zdecydowanie łatwiej jest usunąć z kafelek niż ze ściany pomalowanej farbą czy pokrytej tapetą.

by Joe Wolf

6. Zadbaj o dobrą wentylację

 

 Okap nad kuchenką to naprawdę dobry pomysł. Pamiętajmy, że w kuchni jest dużo wilgoci i oparów. Myjemy, gotujemy, smażymy. Nie zawsze są to przyjemne zapachy. Dobra wentylacja to podstawa.


by Nancy Hugo

 

7. Dobrze zaplanuj wyspę w kuchni

 

O ile nasza kuchnia jest co najmniej średniej wielkości (większa niż 2.5x3.6 metra)  powinniśmy rozważyć umieszczenie w niej wyspy. Wyspa powinna mieć minimum 1.2 metra długości i pół metra głębokości - mam nam służyć do pracy, nie być tylko ozdobą. Ponadto wyspa nie powinna znajdować się na ciągu komunikacyjnym aby nie utrudniać pracy.

by Nancy Hugo

 

8. Pamiętaj o śmietniku

 

W obecnych czasach trzeba również dokładnie zaplanować w kuchni śmietnik. Najlepiej taki, umożliwiający od razu sortowanie śmieci. Co wkrótce może być już obowiązkiem.

9. Nie wybieraj kuchni na jeden sezon 

 

Kuchnia ma nam służyć przez wiele lat. Wykorzystanie w niej nowoczesnych trendów jest dobrym pomysłem, ale pamiętajmy aby nie być zbyt trendy. Krzykliwe kolory modne w tym sezonie w kolejnym mogą już być passe. Przy projektowaniu kuchni lepiej korzystać z unowocześnień z których będziemy korzystać przez wiele lat.

by Thomas D

10. Skorzystaj z pomocy projektanta

 

Jeśli mamy taką możliwość czasem lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wbrew pozorom dobre zaplanowanie kuchni w uzgodnieniu z profesjonalistą może nam zaoszczędzić wiele nerwów i kosztów w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz