wtorek, 31 marca 2015

10 zasad projektowania kuchni

Pan Lewa Rączka w kuchni: 10 podstawowych zasad projektowania.

by Dawid Blackwell

1. Nie utrudniaj dostępu do kuchennego trójkąta. 

 

Kuchenny trójkąt to według specjalistów: zlew, kuchenka i lodówka. Są to miejsca największej aktywności do których powinien być łatwy dostęp jak również do blatu, jako głównego miejsca roboczego.
Suma wszystkich odległości w trójkącie lodówka-zlew-kuchenka powinna być nie mniejsza niż 3 mety i nie większa niż 8 metrów. Gdy odległości będą zbyt małe osoby w kuchni będą sobie wzajemnie przeszkadzać, gdy zbyt duże, przygotowywanie jedzenia będzie bardziej męczące.




by Nancy Hugo

 

 2. Nie marnuj przestrzeni magazynowej

 

W kuchni zazwyczaj mamy dużo rzeczy. Oprócz garnków, talerzy są to również roboty kuchenne, miksery i podobne urządzenia do których powinien być łatwy dostęp. Trudno jest na to wszystko znaleźć miejsce, więc trzeba dokładnie rozplanować przestrzeń kuchenną.

Przy małych kuchniach powinniśmy instalować oprócz dolnych szafek zainstalować dodatkowo drugi rząd szafek wiszących. Należy również zastanowić się nad zaplanowaniem przestrzeni nad lodówką, która może być wykorzystana na rzadziej używane, sezonowe rzeczy.

by Nancy Hugo

3. Nie ignoruj blatu

 

Ważnym jest zaplanowanie w kuchni odpowiedniej ilości blatów. Należy pamiętać, że każda rzecz jaką robimy w kuchni wymaga blatu. Rozwiązaniem może być tutaj stworzenie wyspy.


by Nancy Hugo



by Nancy Hugo

 

4. Odpowiednie oświetlenie w kuchni

 

Przy projektowaniu kuchni nie można pominąć tematu oświetlenia.  Szczególnie przy przygotowywaniu jedzenia potrzebne jest  odpowiednie światło. Należy rozważyć umieszczenie oświetlenia bezpośrednio nad obszarami pracy - blatami. Podobnie jeśli mamy w kuchni wyspę, dobrym pomysłem jest umieszczenie lampy bezpośrednio nad wyspą.

by Nancy Hugo

 

5. W rejonie zlewu, piekarnika, blatu używaj kafelek na ścianach.

 

Użycie kafelek na ścianach w tych rejonach nie jest związane wyłącznie z estetyką. Po prostu przy myciu rozpryskuje się woda, przy smażeniu tłuszcz, podobnie przy pracy przy blacie. Taki brud zdecydowanie łatwiej jest usunąć z kafelek niż ze ściany pomalowanej farbą czy pokrytej tapetą.

by Joe Wolf

6. Zadbaj o dobrą wentylację

 

 Okap nad kuchenką to naprawdę dobry pomysł. Pamiętajmy, że w kuchni jest dużo wilgoci i oparów. Myjemy, gotujemy, smażymy. Nie zawsze są to przyjemne zapachy. Dobra wentylacja to podstawa.


by Nancy Hugo

 

7. Dobrze zaplanuj wyspę w kuchni

 

O ile nasza kuchnia jest co najmniej średniej wielkości (większa niż 2.5x3.6 metra)  powinniśmy rozważyć umieszczenie w niej wyspy. Wyspa powinna mieć minimum 1.2 metra długości i pół metra głębokości - mam nam służyć do pracy, nie być tylko ozdobą. Ponadto wyspa nie powinna znajdować się na ciągu komunikacyjnym aby nie utrudniać pracy.

by Nancy Hugo

 

8. Pamiętaj o śmietniku

 

W obecnych czasach trzeba również dokładnie zaplanować w kuchni śmietnik. Najlepiej taki, umożliwiający od razu sortowanie śmieci. Co wkrótce może być już obowiązkiem.

9. Nie wybieraj kuchni na jeden sezon 

 

Kuchnia ma nam służyć przez wiele lat. Wykorzystanie w niej nowoczesnych trendów jest dobrym pomysłem, ale pamiętajmy aby nie być zbyt trendy. Krzykliwe kolory modne w tym sezonie w kolejnym mogą już być passe. Przy projektowaniu kuchni lepiej korzystać z unowocześnień z których będziemy korzystać przez wiele lat.

by Thomas D

10. Skorzystaj z pomocy projektanta

 

Jeśli mamy taką możliwość czasem lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wbrew pozorom dobre zaplanowanie kuchni w uzgodnieniu z profesjonalistą może nam zaoszczędzić wiele nerwów i kosztów w przyszłości.

Tanie nowoczesne meble ogrodowe

     W związku z tym ze mamy już wiosnę. Dzisiaj pomysł na tanie nowoczesne meble ogrodowe - czyli jak można wykorzystać palety.









źródło: Pinterest

poniedziałek, 30 marca 2015

Inspiracje wielkanocne

     Kilka pomysłów na ozdoby wielkanocne.








źródło: Pinterest

Figura Rosenthal Kakadu

     Takie oto cudo wpadło w moje lewe ręce. Przepiękna figura papugi Kakadu, aż 37 cm wysokości. Wyprodukowana około 1936 roku w zakładach Rosenthal. Sygnowana oraz wyciśniecie H. MEISEL. Figura, posiada jeden niewielki odprysk na ogonie. Zastanawiam się czy warto spróbować naprawy? Zabawa szkłem wodnym czy lepiej nie ruszać? :)








Kolejki czyli zabawki dla duzych chlopcow

Przez totalny przypadek wszedłem w posiadanie dużego zestawu modeli kolejek i kolejowej infrastruktury. Ku mojemu zdziwieniu odkryłem, że jest to pasja wielu ludzi. Nie jest to tylko zabawka dla małych chłopców. Fani modelarskiego świata potrafią zbudować z modeli nawet małe miasteczko czy makietę istniejącego dworca i okolicy.

Na początek kilka inspiracji, a później zdjęcia mojego zestawu :)







źródło: instagram

a tutaj już zdjęcia mojego zestawu :)





ciekawe co uda się z tego zbudować ;) wkrótce foty całości





Czyszczenie mosiądzu

     Mosiądz jest bardzo wdzięcznym materiałem. Jest trwały, odporny na korozje i doskonale błyszczy się w świetle. Co jednak zrobić gdy nasze przedmioty z mosiądzu nie wyglądają tak pięknie jak te ze sklepu? Odświeżanie mosiądzu jest dość proste, ale robiąc to w niewłaściwy sposób łatwo nieodwracalnie zepsuć przedmiot. Poniżej prezentuje kilka metod jakimi ja próbowałem przywrócić przedmioty z mosiądzu do ich dawnego blasku oraz efekt moich starań.Warto na początku zauważyć ze mamy tutaj dwa procesy: proces czyszczenia oraz proces polerowania.

Przedmiot który czyściłem:


CZYSZCZENIE

Można je przeprowadzić na dwa różne sposoby.

1) Czyszczenie mechaniczne

Ten rodzaj oczyszczania polega zazwyczaj na szorowaniu (np. z użyciem mleczka do czyszczenia) aż przedmiot będzie czysty. Niestety konsekwencja są zawsze minirysy na przedmiocie co sprawia ze traci on swój urok i się nie błyszczy, a przynajmniej nie tak jak powinien :) Dodatkowo w miejscach trudno dostępnych nadal pozostaje stary brud.

Efekt jest niestety niezadowalający. Nie dość ze człowiek się namęczy szorując te uparte plamki to po całym procesie przedmiot jest pokryty minirysami. Poniżej zdjęcia


2) Czyszczenie chemiczne

Wygodniejsze, bo się człowiek nie namęczy szorując ale... trzeba bardzo pilnować aby przedmiot za długo nie był pod wpływem środka chemicznego. Ja robię to zazwyczaj co kilka minut. Jeśli przedmiot będzie zbyt długo w środku chemicznym efektem mogą być trudne do osunięcia przebarwienia, albo nawet w skrajnym wypadku wżery.

Przedmiot musi być w całości pokryty/zanurzony środkiem chemicznym.

a) Kąpiel w kwasku cytrynowym

b) Kąpiel w wodzie w solance z aluminium (kawałek spożywczej folii aluminiowej zanurzamy w wodzie z rozpuszczoną łyżką soli - 1 łyżka/litr wody, przedmiot kładziemy na zanurzonej folii aluminiowej - zachodzi proces tzw elektrolizy który usuwa ciemny nalot)

c) Opryskanie preparatem do czyszczenia przedmiotów z mosiądzu (środki z rodzaju "kamień i rdza")


POLEROWANIE

Ja stosuję środek do polerowania "Sidol" (ok 20 pln, opakowanie wystarcza na wiele czyszczeń).


Podczas polerowania powstaje czarna maź, która w miarę polerowania zanika. Najlepiej użyć miękkiej bawełnianej ścierki, którą po czyszczeniu bez żalu będzie można wyrzucić.

Srodek ma nieprzyjemny zapach, polerowac najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu lub na zewnątrz - na balkonie / tarasie aby nie draznic pozostalych domowników.

Poniżej efekt końcowy oraz zdjęcia innych przedmiotów przed i po czyszczeniu.









Na pewno istnieje jeszcze wiele innych bardziej profesjonalnych sposobów czyszczenia, ale ja korzystam z tych. Dla osób mniej doświadczonych z czyszczeniem przedmiotów polecam zacząć od przedmiotów o malej wartości, aby później nie płakać nad zniszczona zabytkowa lampa.

Odrobina pracy a zamiast wydawać 300-400 złotych w sklepie na duza mosiężną donice, można mieć równie piękną za kwotę wielokrotnie mniejsza.